לשיחת ייעוץ ראשונית השאירו את הפרטים ונחזור אליכם

  נישול מירושה

  בתי המשפט בארץ עוסקים לא פעם בטענות מצד יורשים חוקיים כי הם נושלו מהירושה שלא כדין, למשל בגלל השפעה לא הוגנת של יורש אחר שניצל את קרבתו למוריש ואת יכולת ההשפעה שלו עליו. ברוב המקרים, טענת נישול מהירושה עולה כאשר היורשים מגלים את צוואתו של האדם המנוח, ולאחר קריאת הצוואה הם עלולים לחוש מקופחים, ובמקרים מסוימים יש בסיס לטענותיהם בגלל השפעה לא הוגנת מצד יורש אחר או בגלל תחושה כי חלוקת הרכוש אינה משקפת את רצונו של המנוח.

  מה אומר חוק הירושה?

  חוק הירושה, תשכ"ה-1965, קובע כי לכל אדם יש זכות להורות על אופן חלוקת רכושו כרצונו החופשי, כל עוד האדם מסדיר זאת בצוואה חוקית ובהיותו צלול ולא נתון להשפעות חיצוניות. את הצוואה מומלץ לנסח ולכתוב בעזרת עורך דין ירושות וצוואות המתמחה בנושא, וזאת כדי להימנע מבעיות בכתיבת הצוואה ומסיכוי לפסילתה. בחוק הירושה נקבעו גם התנאים המאפשרים ליורשים על פי דין או לכל אדם אחר הרואה עצמו כיורש, לערער על תקינות וחוקיות הצוואה.

  סעיף 30 לחוק הירושה קובע במפורש כי אם הצוואה של המנוח נערכה תחת השפעה בלתי הוגנת, או תחת איום, מרמה או כפייה – הצוואה אינה חוקית וניתן לבטלה. לכן, אם הוכח בבית המשפט כי הצוואה לא משקפת את רצונו הכנה של המנוח מאחר והיא נכתבה תחת השפעה לא הוגנת – הרי שאין לצוואה תוקף משפטי, ורכושו של המנוח יחולק בין היורשים על פי דין, בכפוף להוראות החוק.

  לקיים את רצון המת

  הכלל המנחה את בתי המשפט בארץ הוא לכבד את רצונו של המנוח ולקיים את צוואתו, גם אם החליט מסיבה השמורה לו בלבד לנשל את אחד או יותר מהיורשים. עם זאת, במקרים מסוימים ניתן לבטל את הצוואה, למשל אם נמצאו פגמים טכניים או מוסריים בצוואה. בנוסף, יורשים המרגישים מקופחים יכולים להגיש לבית המשפט תביעה לביטול הצוואה בגין טענה של נישול מירושה שאינו כחוק, בין השאר בגלל השפעה לא הוגנת מצד יורש אחר, כתיבת הצוואה תחת איום או כפייה וכדומה.

  במקרים אלה בהם אחד או יותר מהיורשים חשים מקופחים בגלל נישולם מהירושה, באפשרותם להגיש התנגדות לקיום צוואה לרשם הירושות, ועל הרשם להעביר את התיק לבית המשפט לענייני משפחה כדי לפסוק בנושא. זו החלטה מורכבת מאחר ובית המשפט מעוניין לכבד את רצונו של המנוח, לכן הוא מחמיר בבדיקת טענות היורשים החשים מקופחים, ומומלץ להגיש את ההתנגדות לצו קיום צוואה בעזרת עורך דין מקצועי ומנוסה.

  ראוי לציין כי מי שהגיש את ההתנגדות לקיום צוואת המנוח חייב להציג בפני בית המשפט מסמכים ועדויות המוכיחים את טענותיו, מעל לכל ספק סביר.

  אגב, מומלץ גם למי שמנסח צוואה ומעוניין לנשל אדם מסוים מהירושה, לכתוב צוואה עם עורך דין, לצרף מסמכים המעידים על כשירות רפואית ואפשר גם להורות על הענקת הנכסים לפני המוות, כדי להימנע מפסילת הצוואה בהמשך.

  ברוב המקרים, טענת נישול מהירושה עולה כאשר היורשים מגלים את צוואתו של האדם המנוח, ולאחר קריאת הצוואה הם עלולים לחוש מקופחים. קראו על נישול מהירושה ודרכי ההתמודדות

  נישול מירושה

  קצת עליי:

  לשיחת ייעוץ ראשונית
  השאירו את הפרטים ונחזור אליכם

   מאמרים נוספים

   הליך משפטי פשוט וחשוב
   בקשה לצו קיום ירושה עשויה להיות הליך טכני פשוט יחסית (אם כי כזה שמצריך השקעת זמן ותשומת לב לא מבוטלות). יחד עם זאת הגשת הבקשה - לרשם לענייני ירושה או לבית דין דתי, באופן מקוון או ידני - עלולה להסתבך....
   להמשך קריאה
   אופן חלוקת הנכסים בין היורשים
   עיזבון - כלומר כלל הנכסים שהותיר אדם שהלך לעולמו - הוא במקרים רבים מקור לחילוקי דעות בין מי שאמורים לחלוק ביניהם את אותם נכסים. אמנם החוק מאפשר לכל אדם לערוך צוואה שמבהירה כיצד יחולק רכושו (פעולה מומלצת מאוד!), ובמקרים שבהם...
   להמשך קריאה
   חברת שיווק באינטרנט חברת שיווק באינטרנט
   Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support