לשיחת ייעוץ ראשונית השאירו את הפרטים ונחזור אליכם

  נישול מירושה

  בתי המשפט בארץ עוסקים לא פעם בטענות מצד יורשים חוקיים כי הם נושלו מהירושה שלא כדין, למשל בגלל השפעה לא הוגנת של יורש אחר שניצל את קרבתו למוריש ואת יכולת ההשפעה שלו עליו. ברוב המקרים, טענת נישול מהירושה עולה כאשר היורשים מגלים את צוואתו של האדם המנוח, ולאחר קריאת הצוואה הם עלולים לחוש מקופחים, ובמקרים מסוימים יש בסיס לטענותיהם בגלל השפעה לא הוגנת מצד יורש אחר או בגלל תחושה כי חלוקת הרכוש אינה משקפת את רצונו של המנוח.

  מה אומר חוק הירושה?

  חוק הירושה, תשכ"ה-1965, קובע כי לכל אדם יש זכות להורות על אופן חלוקת רכושו כרצונו החופשי, כל עוד האדם מסדיר זאת בצוואה חוקית ובהיותו צלול ולא נתון להשפעות חיצוניות. את הצוואה מומלץ לנסח ולכתוב בעזרת עורך דין ירושות וצוואות המתמחה בנושא, וזאת כדי להימנע מבעיות בכתיבת הצוואה ומסיכוי לפסילתה. בחוק הירושה נקבעו גם התנאים המאפשרים ליורשים על פי דין או לכל אדם אחר הרואה עצמו כיורש, לערער על תקינות וחוקיות הצוואה.

  סעיף 30 לחוק הירושה קובע במפורש כי אם הצוואה של המנוח נערכה תחת השפעה בלתי הוגנת, או תחת איום, מרמה או כפייה – הצוואה אינה חוקית וניתן לבטלה. לכן, אם הוכח בבית המשפט כי הצוואה לא משקפת את רצונו הכנה של המנוח מאחר והיא נכתבה תחת השפעה לא הוגנת – הרי שאין לצוואה תוקף משפטי, ורכושו של המנוח יחולק בין היורשים על פי דין, בכפוף להוראות החוק.

  לקיים את רצון המת

  הכלל המנחה את בתי המשפט בארץ הוא לכבד את רצונו של המנוח ולקיים את צוואתו, גם אם החליט מסיבה השמורה לו בלבד לנשל את אחד או יותר מהיורשים. עם זאת, במקרים מסוימים ניתן לבטל את הצוואה, למשל אם נמצאו פגמים טכניים או מוסריים בצוואה. בנוסף, יורשים המרגישים מקופחים יכולים להגיש לבית המשפט תביעה לביטול הצוואה בגין טענה של נישול מירושה שאינו כחוק, בין השאר בגלל השפעה לא הוגנת מצד יורש אחר, כתיבת הצוואה תחת איום או כפייה וכדומה.

  במקרים אלה בהם אחד או יותר מהיורשים חשים מקופחים בגלל נישולם מהירושה, באפשרותם להגיש התנגדות לקיום צוואה לרשם הירושות, ועל הרשם להעביר את התיק לבית המשפט לענייני משפחה כדי לפסוק בנושא. זו החלטה מורכבת מאחר ובית המשפט מעוניין לכבד את רצונו של המנוח, לכן הוא מחמיר בבדיקת טענות היורשים החשים מקופחים, ומומלץ להגיש את ההתנגדות לצו קיום צוואה בעזרת עורך דין מקצועי ומנוסה.

  ראוי לציין כי מי שהגיש את ההתנגדות לקיום צוואת המנוח חייב להציג בפני בית המשפט מסמכים ועדויות המוכיחים את טענותיו, מעל לכל ספק סביר.

  אגב, מומלץ גם למי שמנסח צוואה ומעוניין לנשל אדם מסוים מהירושה, לכתוב צוואה עם עורך דין, לצרף מסמכים המעידים על כשירות רפואית ואפשר גם להורות על הענקת הנכסים לפני המוות, כדי להימנע מפסילת הצוואה בהמשך.

  ברוב המקרים, טענת נישול מהירושה עולה כאשר היורשים מגלים את צוואתו של האדם המנוח, ולאחר קריאת הצוואה הם עלולים לחוש מקופחים. קראו על נישול מהירושה ודרכי ההתמודדות

  קרדיט: freepik

  מאמרים נוספים

  מינוי אפוטרופוס

  מהו מינוי אפוטרופוס? מגיע היום שבו אחד מ"זקני השבט" , סבא, סבתא, אבא או אימא זקוקים לעזרה בענייני היום יום. מדובר על סיטואציה נפוצה המתרחשת כמעט בכל משפחה, שבה התפקוד הפיזי והנפשי של הסבים או ההורים ירודים, דרך קבלת ההחלטות פגומה, כושר...
  להמשך קריאה

  איך משנים או מתקנים את ההוראות שניתנו בצוואה שכבר נחתמה?

  צוואת בודד/ה ראשית יש להבהיר כי הפעולה הנ"ל אפשרית ומקורה בחוק אשר בסעיף 36 (ב) לחוק הירושה מאפשר ביטול של צוואה או הוראת צוואה על ידי עריכת צוואה חדשה. כמו כן סעיף 37 לחוק הירושה מאפשר שינוי או תיקון של הוראת צוואה...
  להמשך קריאה
  חברת שיווק באינטרנט חברת שיווק באינטרנט
  Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support