לשיחת ייעוץ ראשונית השאירו את הפרטים ונחזור אליכם

  ​ביטול צוואה – צעדים שימנעו פסילת הצוואה

  הרשם לענייני ירושה במשרד המשפטים הוא האחראי על ביצוע הצוואות בישראל כאשר החוק מכיר רק בצוואה של בני למעלה מגיל 18, ומכיר גם ב-4 סוגי צוואות: צוואה בכתב יד, צוואה בפני עדים, צוואה בפני רשות וצוואה בעל פה.

  הקליקו כאן כדי ליצור איתי קשר

  צוואה רשומה בכתב יד

  זוהי צוואה שכולה כתובה בכתב ידו של המצווה, כולל תאריך עריכת הצוואה וחתימת המצווה.

  צוואה בפני עדים

  צוואה ערוכה בכתב יד או מודפסת ועליה תאריך העריכה וחתימה של המצווה בפני שני עדים. במקרה זה על המצווה להצהיר בפני שני העדים כי זו הצוואה שלו. במעמד זה גם העדים חותמים על הצוואה ובכך מאשרים שאכן היו עדים לעריכתה על ידי המצווה.

  חשוב להדגיש שהחתימות חייבות להיות בכתב היד של המצווה והעדים והחתימות חייבות להתבצע במועד שבו נערכת הצוואה (לא מאוחר יותר). כדאי להקפיד על הוראות אלה, ואפילו לדאוג שאחד העדים החתומים על הצוואה יהיה עורך דין שמתמחה בתחום עריכת צוואות, כדי למנוע טעויות שעלולות לגרום לאחר מותו של המצווה לפסילתה של הצוואה.

  צוואה בפני רשות

  צוואה זו מוגשת בכתב, או נאמרת בעל פה, בפני שופט, רשם לענייני ירושה, חבר בית דין דתי או בפני נוטריון. כאשר המצווה אומר את הצוואה בעל פי היא מוקראת לו לאחר מכן בידי הרשות. תהליך זה מצריך גם הצהרה, חתימה ואישור של הרשות לגבי המועד בו נערכה הצוואה ואישור שהצוואה אכן נערכה על ידי המצווה.

  צוואה בעל פה

  צוואה זו ידועה גם בשם "שכיב מרע". מדובר במצב שבו המצווה נמצא על ערש דווי או שהוא רואה את עצמו כמי שעומד למות. צוואה בעל פה אמורה להיעשות בנוכחות שני עדים שמבינים את שפתו של המצווה. העדים צריכים לרשום את הצוואה בזכרון דברים שכולל את תוכן הדברים, התאריך והנסיבות שהביאו לעריכת הצוואה. את הצוואה הזו יש להפקיד אצל הרשם לענייני ירושה.

  חשוב לדעת שצוואה בעל פה מתבטלת אחרי חודש, אם הנסיבות שהצדיקו את העריכה שלה חלפו והמצווה עדיין בחיים.

  מה יכול להשתבש?

  בכול אחד מ-4 סוגי הצוואות עלול ליפול דבר או טעות שיגרמו בסופו של דבר למצב שנקרא ביטול צוואה, לדוגמה:

  • אחת הטעויות הנפוצות בצוואה בכתב יד זו המחשבה שאפשר להדפיס אותה ואז להוסיף את החתימה של המצווה בכתב ידו. אם הצוואה מודפסת ורק החתימה היא בכתב יד, הצוואה עלולה להיפסל.
  • אדם שייהנה מהצוואה לא יכול להיות נוכח בעת עריכת הצוואה או כתיבתה. לכן, כדאי לשים לב ולהישמר ולא להיקלע להליך של ביטול צוואה. איך? פשוט. אם המוריש רוצה לרשום אותך כמי שייהנה מהצוואה, אל תהיה נוכח במקום ואל תיקח חלק כלשהו (ישיר או עקיף) בעריכת הצוואה.
  • הטענה שהמצווה נעדר כשירות משפטית כשערך את הצוואה, עלולה להביא גם היא לפסילה או ביטול צוואה. המשמעות היא שאם המצווה הוא אדם חולה או מבוגר, מומלץ לצרף לצוואה גם חוות דעת רפואית שלפיה המצווה כשיר לערוך את צוואתו ובכך למנוע טענות שנוגעות להשפעה לא הוגנת או טענות אחרות שעלולות לגרום לפסילת הצוואה.
  • יש בעיה עם צוואה שמציבה תנאים לא סבירים. המצווה יכול להתנות את חלוקת העזבון ליורשים אם התנאים שהציב הם סבירים. תנאי סביר הוא, למשל, שהירושה תעבור לרשות הילד רק לאחר שהגיע לגיל מסוים, תנאי לא סביר הוא שהירושה תעבור לילד בתנאי שיעבור להתגורר באזור מסוים.

  הקליקו כאן כדי ליצור איתי קשר

  ​ביטול צוואה – צעדים שימנעו פסילת הצוואה

  קצת עליי:

  לשיחת ייעוץ ראשונית
  השאירו את הפרטים ונחזור אליכם

   מאמרים נוספים

   רישום ירושה
   רישום ירושה - עו"ד ברקוביץ' כאשר אדם שנפטר לא הותיר אחריו צוואה, עיזבונו יחולק בין יורשיו החוקיים בהתאם לחוק הירושה. כדי לממש ולחלק את הירושה בין היורשים החוקיים נדרש לבצע רישום ירושה. לאחר שנעשה הליך זה ניתן יהיה לבצע את החלוקה....
   להמשך קריאה
   איך משנים או מתקנים את ההוראות שניתנו בצוואה שכבר נחתמה?
   צוואת בודד/ה ראשית יש להבהיר כי הפעולה הנ"ל אפשרית ומקורה בחוק אשר בסעיף 36 (ב) לחוק הירושה מאפשר ביטול של צוואה או הוראת צוואה על ידי עריכת צוואה חדשה. כמו כן סעיף 37 לחוק הירושה מאפשר שינוי או תיקון של הוראת צוואה...
   להמשך קריאה
   חברת שיווק באינטרנט חברת שיווק באינטרנט
   Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support