לשיחת ייעוץ ראשונית השאירו את הפרטים ונחזור אליכם

  התנגדות לצו ירושה

  ​הגשת התנגדות לצו ירושה

  לאחר הגשת בקשה למתן צו ירושה ללשכת הרשם לענייני ירושה, על הרשם לפרסם הודעה על כך בעיתונות היומית וברשומות הרלבנטיות, על מנת לאפשר לציבור להגיש התנגדות למתן הצו. החוק קובע כי ניתן להגיש התנגדות למתן הצו תוך 14 יום מתאריך פרסום ההודעה בעיתונות היומית, ולא יאוחר מהמועד שקבע הרשם לענייני ירושה לצורך הגשת התנגדות לצו ירושה. כדאי לדעת כי גם אם המועד להגשת ההתנגדויות חלף, וכל עוד הצו לא ניתן, אפשר עדיין להגיש התנגדות למתן הצו.

  איך להגיש התנגדות לצו ירושה?

  במקרים בהם אדם נפטר ולא הותיר אחריו צוואה רשמית, יכולים יורשיו או מי שטוען לחלק בירושה, להגיש בקשה למתן צו ירושה. את הבקשה יש להגיש ללשכת הרשם לענייני ירושה על פי מקום מגוריו של המנוח, ישנם מקרים בהם היורשים יכולים להסכים להעביר את הטיפול לבית הדין הרבני. הצו נועד להסדיר את חלוקת עיזבונו של המנוח בין יורשיו על פי דין, ראוי לציין כי הצו אינו עוסק בפרטי העיזבון אלא נועד לקבוע את סדר היורשים ומהו חלקם של כל אחד מהיורשים בעיזבונו של המנוח.

  מאחר וייתכנו מקרים בהם אדם אחד או יותר מתנגדים לצו הירושה, לדוגמה במקרים בהם אחד היורשים מחזיק בצוואה או יודע על קיומה של צוואה, החוק מסדיר את מועד הגשת ההתנגדות למתן הצו. כמו כן, יש מקרים בהם יורשים על פי דין אינם מוזכרים בצו הירושה, לכן הם מעוניינים להגיש התנגדות כדי לקבל את החלק המגיע להם בהתאם לחוק הירושה.

  בנוסף, ייתכנו מקרים בהם היורשים המצוינים בצו הירושה אינם נחשבים יותר ליורשיו של המנוח, לדוגמה גרושתו הטרייה של המנוח שרשמה עצמה כאשתו של האדם שנפטר בעת הגשת הבקשה למתן הצו. אחת הטענות המרכזיות בהתנגדות למתן צו ירושה היא כאשר אחד היורשים טוען כי קיימת צוואה, לכן יש לפעול בהתאם לכתוב בצוואה ולא לחלק את העיזבון של המנוח בהתאם לחוק הירושה.

  ראוי לציין כי יחד עם ההתנגדות למתן הצו יש לצרף לבקשה המוגשת לרשם לענייני ירושה תצהיר הכולל עובדות מפורטות לחיזוק הטענות בדבר ההתנגדות למתן הצו. בנוסף, יש לצרף לבקשה אישור על תשלום האגרה הנדרשת, את האגרה אפשר לשלם באופן מקוון או בלשכת הרשם.

  המשך הדיון בבית המשפט לענייני משפחה

  לאחר הגשת התנגדות לצו ירושה יעביר הרשם לענייני ירושה את המשך הטיפול בתיק לבית המשפט לענייני משפחה. קיימת אפשרות להעביר את התיק להמשך טיפול גם בבית הדין הרבני.

  לאחר הדיון בבית המשפט לענייני משפחה תתקבל הכרעה מחייבת, ברוב המקרים ינסה בית המשפט לפעול בהתאם לרצונו של המנוח, לכן יש להציג מסמכים המחזקים את טענת המתנגדים. חשוב לפנות לעורך דין ירושות מנוסה על מנת לקבל ייצוג משפטי הולם, וכדי להציג היטב את הטענות בפני בית המשפט, כך ניתן לשפר סיכויים לאישור ההתנגדות ולשינוי הדרך בה יחולק עיזבונו של המנוח.

  לקריאת מאמרים נוספים בנושא ירושות וצוואת כנסו:

  מאמרים נוספים

  מינוי אפוטרופוס

  מהו מינוי אפוטרופוס? מגיע היום שבו אחד מ"זקני השבט" , סבא, סבתא, אבא או אימא זקוקים לעזרה בענייני היום יום. מדובר על סיטואציה נפוצה המתרחשת כמעט בכל משפחה, שבה התפקוד הפיזי והנפשי של הסבים או ההורים ירודים, דרך קבלת ההחלטות פגומה, כושר...
  להמשך קריאה

  איך משנים או מתקנים את ההוראות שניתנו בצוואה שכבר נחתמה?

  צוואת בודד/ה ראשית יש להבהיר כי הפעולה הנ"ל אפשרית ומקורה בחוק אשר בסעיף 36 (ב) לחוק הירושה מאפשר ביטול של צוואה או הוראת צוואה על ידי עריכת צוואה חדשה. כמו כן סעיף 37 לחוק הירושה מאפשר שינוי או תיקון של הוראת צוואה...
  להמשך קריאה
  חברת שיווק באינטרנט חברת שיווק באינטרנט
  Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support